Oznámení

Collapse
No announcement yet.

Bezpečnost diváků při rally

Collapse
X

• Filtr
  • Čas
  • Ukázat
Clear All
new posts

• Bezpečnost diváků při rally

Je velice nepříjemné co se stalo dneska
    v Blovicích. Bezpečnost diváků se stává velice ožehavým tématem. Neznám místo ani žádné podrobnosti o dnešní události.
    Co si myslíte Vy ostatní příznovci rally o bezpečnosti? Je dostatečná?
    Naposledy upraveno vbadmin; 15-09-07, 10:43. Důvod: sloučeno několik diskuzí dohromady
    kdyby neco, tak nic...

Pořadatelé mají velice složitou pozici když musí krotit dav diváků a to když se ještě mezi nimi najdou takoví, kteří pořadatele
    verbálně urážejí.
    Byl jsem svědkem při loňské Barumce takového chování diváků, kdy je se pořadatel snažil výkázat za pásku - bez uspěchu.
    Podle mého názoru je všechno na divácích
    stovka pořadatelů nemá šnaci zvládnout několik tísíc diváků.
    Pokud jsou tak hloupí, že nedokážou pochopit, že stát přímo proti dobrždujícímu autu je o život tak nevím...

kdyby neco, tak nic...

Komentář

Jak se to stalo jsem napsal do témata k Blovicím. Jinak každý kdo jde na rally je tam jen na vlastní nebezpečí.

Jestliže neposlechne pokyny pořadatelů je to pak úplný blázen. A lidi kteří se jdou na rally podívat poprvé by měli brát pokyny pořadatelů, nebo rady zkušenějších diváků vážně a na místa bez pořadatelů raději nechodit.

Organizátoři by si pak ale také měli uvědomit jak je rally populárním sportem a podle toho se i zařídit, tzn. jestliže vědí že mají málo pořadatelů k trati, udělat méně RZ které se budou opakovat. Je však jasné že asi nikdy nebude v každé zatáčce jeden.

Upravil - 23 23 Feb 2002 16:58:07

Komentář

Je to opravdu hrozné co se stalo. Myslím, že to skutečně vrhne stín na rally. Na iDNES.cz jsou diskusní příspěvky čitatelů k této události. Je tam např. jeden, od čitatele "pája", který píše, že diváci na rally jsou ti nejhorší diváci na světě. Přitom třeba na fotbale za poslední léta myslím zemřelo mnohem více fanoušků. Ne nejsem neobjektivní, protože tak jako jsem fanda rally, tak stejně takový jsem fanda fotbalu, fanda hokeje. Prostě se na to jen snažím dívat stejným pohledem.

Je mi líto blízkých příbuzných a kamarádů obětí. Stejně tak je mi líto posádky, které se to stalo. Ti všichni na to nikdy v životě nezapomenou!!!

Komentář

Nechci, aby to znělo nadneseně, ale zkusme se zamyslet my, co se zde na eWRC.cz scházíme, jak můžeme přispět ke zlepšení bezpečnosti. Myslím, že jsme tu rozumní a zodpovědní fanoušci. Je otázkou čím vším můžeme pomoci. Třeba jen tím, že půjdeme příkladem a třeba i pomůžeme pořadatelům proti nezodpovědným a nezkušeným divákům. Třeba je to nereálné, ale za zamyšlení to stojí, vždyť to prakticky budeme dělat i pro sebe.
          Dan

Komentář

1. Každý sleduje rally na vlastní nebezpečí.
            2. Auto může vylítnout z tratě kdykoli a kdekoli. Příčinou může být nejen tzv. jezdecká chyba, ale i technická závada, jako upadlé kolečko.
            3. Tlupy tupců kolem tratí rally ve spolupráci s ignoranty typu TV NOVA ničí a jen doufám, že nezničí. Závody jako současná F1 jsou naprosto nezajímavé, i když to nesnižuje kvalitu jezdců. Ti za to nemohou.
            4. Snad to některé tupce probudí a nebudou si myslet, že jsou na orientačním běhu.
            5. Vzhledem k chování "diváků" to byla jen otázka času.

Komentář

quote:
              Nechci, aby to znělo nadneseně, ale zkusme se zamyslet my, co se zde na eWRC.cz scházíme, jak můžeme přispět ke zlepšení bezpečnosti. Myslím, že jsme tu rozumní a zodpovědní fanoušci. Je otázkou čím vším můžeme pomoci. Třeba jen tím, že půjdeme příkladem a třeba i pomůžeme pořadatelům proti nezodpovědným a nezkušeným divákům. Třeba je to nereálné, ale za zamyšlení to stojí, vždyť to prakticky budeme dělat i pro sebe.
              Dan
              Těžko říci, jestli my jsme schopni s tím něco udělat. Na každé soutěži vídám spoustu magorů, kteří jsou naprosto nepoučitelní a stojí v místech, kam by se střízlivě uvažující člověk nikdy nepostavil. Pořadatelům se vysmívají do očí a nezřídka nezapomenou přidat peprnou nadávku na jejich adresu. Jim se přeci nemůže nic stát ! Bohužel, dnešek ukázal naprostý opak.

Upřímně řečeno, už dlouho si o to náš rallysport koledoval, v minulých letech se k tragédii schylovalo několikrát a jenom díky obrovskému štěstí to neskončilo stejně jako dnes.

Bylo by dobré (ale asi nereálné), kdyby si lidé, kteří na rally občas vyrazí, vzali z této tragédie ponaučení a již na Šumavě se pokusili podle toho chovat.

ppa

Komentář

Bohužel je pravda, že to byla v podmínkách za jakých se u nás jezdí rally jen otázka času...
                Je ale pravda, a to jsem se zde snažil už napsat, že jsou tací, kteří jdou na rally poprvé a poradit si nechají, proto bych danysův návrh nezavrhoval. Já sám se v mezích mé přirozené ostýchavosti snažím v podobných případech nesměle upozornit, když někdo stojí fakt úplně mimo.

Komentář

Samozřějmě je hrozné to co se dneska v Blovicích stalo,ale snad si ztoho vezmou ponaučení ti co si vybírají takhle ne bezpečná místa.Osobně tyto lidi nechápu.Je mi hrozně líto příbuzných obětí a hlavně sotěžní posádky.

Komentář

quote:
                    4. Snad to některé tupce probudí a nebudou si myslet, že jsou na orientačním běhu.
                    promin, ale tohle jsem nejak nepochopil jak si to myslel...

Komentář

quote:
                      Bohužel je pravda, že to byla v podmínkách za jakých se u nás jezdí rally jen otázka času...
                      Je ale pravda, a to jsem se zde snažil už napsat, že jsou tací, kteří jdou na rally poprvé a poradit si nechají, proto bych danysův návrh nezavrhoval. Já sám se v mezích mé přirozené ostýchavosti snažím v podobných případech nesměle upozornit, když někdo stojí fakt úplně mimo.
                      Danysův návrh rozhodně nezavrhuju. Je ovšem složité odhalit toho, kdo je na rally poprvé a navíc je ochoten si nechat poradit. Navíc vzhledem k tomu, že má ostýchavost je více než přirozená a že mnohokrát jsem byl svědkem toho, jak diváci posílají pořadatele do pr...e popř. kousek vedle, tak raději mlčím a jdu dál.

Také mám někdy pocit, že davová skoropsychóza, adrenalin v krvi, dokážou potlačit pud sebezáchovy někam do pozadí i u zcela normálních lidí. Jeden příklad z mého okolí, můj brácha, který se v prostředí rally pohybuje jenom o něco kratší dobu než já (tj. více než 20 let), se při jednom z minulých ročníků barumky dokázal společně s desítkami dalších diváků postavit v jednom vracáku tak, že vozy po velmi rychlém příjezdu mířily přímo na ně. Vše bylo navíc v noci, mlíko bylo nataženo docela blízko trati. Vše pak komentoval slovy, že to bylo naprosto super a totální psycho. A jsem si jist, že podobné pocity měla většina přihlížejících. To je pak těžké něco vysvětlovat.

Možná by nebylo na škodu zrušit pár erzet navíc kvůli neukázněným divákům. I za cenu zklamání a nespokojenosti těch ukázněných. Pokud bude nad diváky viset reálná hrozba zrušení rychlostky, myslím, že by se jejich chování mohlo časem zlepšit.

Komentář

Problemové diváky bych já osobně rozdělil do tří skupin.
                        1.Ti co jdou na rally poprvé a chovají se jako by jim trať patřila.
                        2.Ti co na RZ chlastají.Nemyslím pivo na žízeň nebo slivovici na zahřátí.Už několikrát jsem viděl lidi které přivedl řidič auta jinak by k trati asi netrefily.Takovej blb si nenechá poradit spíš ti příjde jednu natáhnout-bohužel.
                        3.Starousedlíci.Podle mého ta nejhorší sorta.Zrovna dneska na RZ5 vedl místní stařík kolo po cestě a kolem něj lítaly auta v plný rychlosti.Bohužel mnoho s těchto lidí takové věci dělá na truc,protože se jim nelíbí rušení jejich sobotního klidu.Nebo ty co přecházej přes cestu s malejma dětma,aby ze sousedovic zahrady líp viděli.Z toho mi vždycky běhá mráz po zádech.

http://www.foxrallyteam.cz

Komentář

V problému jsou zapojeny 3 strany: posádky vozů, pořadatelé, diváci. Každý má úplně jiný pohled na věc: posádky by měli nejraději diváky aspoň 100m od trati, aby měli jistotu, že ani po chybě nikoho nesestřelí. Diváci by nejraději stáli (radši seděli) na místě, kde jim auto pomalu přejede špičky bot (aby si zvedli adrenalin) a zároveň aby byli sami na takovém místě, odkud je velký rozhled. A mezi tím stojí pořadatelé. Dělal jsem pořadatele několik let dokonce i na různých soutěžích, ale je to nejnevděčnější činnost u rally. Nic z dění nevidíš, jen koukáš po případných sebevrazích a snažíš se je nějak dostat za mlíko. S naprostou většinou se domluvíš, dokud se neobjeví přiožralý (nebo úplně ožralý "nejchytřejší", který řekne, že tam, kde ON stojí, se auto nikdy nemůže dostat a mezitím,co se ho snažíš zklidnit a schovat, ti dav mlíko přeleze o pár metrů vedle a děláš všechno znovu.
                          Další fakt je, že snad jen dvakrát jsem viděl zabezpečení mlíkem udělané tak, aby byl nejen minimální únikový prostor, ale aby diváci za mlíkem taky dobře viděli. Když navážeš mlíko cik cak, vidí jen ti, co se dostanou do vrcholů křivky zapáskování. Když na tom samým místě dáš pásku rovně třeba 20m, vidí skoro všichni skoro všechno.(Samozřejmě to nejde všude).
                          Po tom dnešním průseru mám obavu, aby se počty diváků nezačaly důrazně redukovat vybíráním vstupného, nebo úplným zákazem vstupu na velké úseky. Z pohledu pořadatele, který má vždycky nějaký podíl spoluzodpovědnosti za průsery, bych se tomu vůbec nedivil.

Komentář

K rušení rychlostek:
                            Všichni pořadatelé mají v letošní sezoně volné ruce k zrušení rychlostky z důvodu neukázněnosti diváků. Dokonce je to prý i lehce doporučeno. V minulosti se to osvědčilo. Ono totiž když Vám zruší rychlostku, na kterou se pracně dostáváte, tak na té další se již sami přičiníte, aby kvůli nějakému blbovi nedošlo k dalšímu zrušení.

Jinak v Blovicích jsem byl, a mohla to být krásná soutěž, s vynikající konkurencí a napínavým průběhem.

Komentář

Nejhorsi co je u nas na rally jsou stanky
                              kde se čepuje pivo. Magoři posílení pivem nebo nejakou jinou lihovinou jsou pak velice nebezpeční ne pro okolí ale sami sobě aniz by si to uvedomovali.
                              Urcite by nebylo od veci ZAKAZAT prodej lihovin v blizkosti RZ!!!
                              Rally sleduji od mala - otec byl vedoucim jedne velice krasne RZ ktera byla soucasti Barum rally - tuto cinnost delal nekolik let.
                              A kdyz skoncil tak byl rad ze konecne mohl sledovat rally jako divak a ne jako vedouci RZ.
                              Rikal , ze jednou pouzili poradatele se psy do krizoveho mista - treba je to jedno z reseni. Poradatel s organem (policie) asi velky respekt nevyvola ale pes snad ano.

kdyby neco, tak nic...

Komentář

Working...
                              X